Text: Aleš Materna, Foto: Jan Nožička
Zdroj: ireport.cz
LIVE: Monkey Business v lomu Velká Amerika roztančili fanoušky mezi skalními masivy
V dechberoucí scenérii lomu Velká Amerika se poprvé odehrálo něco, co ještě skály hrdě se tyčící kolem průzračných vod zatopeného lomu nikdy neviděly. Zajímavých koncertů zde bylo možno vidět již několik, různých stylových žánrů, ale taková energická taneční funky show zde byla zcela poprvé. Monkey Business předvedli strhující výkon s excelentními pěveckými výkony Matěje Rupperta a Terezy Černochové, a velký úspěch sklidili i s novými písněmi v češtině.
Vypravit se uprostřed léta do „českého Grand Canyonu“, to často zavání buď úpalem, nebo zmoknutím. Počasí se zde mění z hodiny na hodinu, tentokrát naštěstí zůstalo u slunce a jen sporadických mráčků, z nichž za celé odpoledne spadlo jen pár kapek, aby byly vzápětí vystřídány žhnoucími paprsky. Nejznámější česká funky kapela Monkey Business do tohoto prostředí přivábila mnoho stovek natěšených fanoušků převážně středního věku, kteří byli nadšeni, a i přes velké vedro tančili, zpívali a skákali, zkrátka užívali si energickou show kapely na plné koule.
„Název kapely jsem asi už slyšel, ale nikdy dříve jsem neslyšel jejich hudbu,“ prozradil mi zhruba pětadvacetiletý posluchač, který na koncert přišel s kamarády. „Musím říct, že ta hudba je skvělá, nejspíš si od nich něco poslechnu i doma,“ doplnil s tím, že je překvapen, jak generace jeho rodičů dokáže tančit a zpívat na pro něj zajímavou a moderní taneční funky hudbu. „Ano, toho jejich zpěváka jsem už někde viděl, nejspíš v televizi... tančí a zpívá fakt šíleně, je to crazy, jako že fuck dobrý,“ doplnil ještě na adresu Matěje Rupperta.
Celou show rozjela kapela songem Party Shit z jejich debutového alba Why Be In When You Could Be Out, které vyšlo na počátku nového tisíciletí a obsahuje zcela zásadní písně, které nastartovaly jejich kariéru a provází je až do dnešních dní, jako jsou Piece Of My Life a My Friends, kdy je zcela nemyslitelné, aby na jakémkoliv svém koncertě některou z nich opomenuli. Jak vtipně poznamenal zhruba v polovině koncertu klávesák a spoluzakladatel kapely Roman Holý, „natočili jsme zatím jedenáct alb plných skvělých tanečních pecek, a nikdy by nás nenapadlo, že zrovna ten nejpomalejší cajdák, který jsme kdy složili, se stane naším největším hitem“, načež Matěj Ruppert doplnil „tak jako má Metallica svůj Nofín elz medrs, my máme Píz of maj lájf“.
Ano, tento „cajdák“ stále patří k těm nejznámějším skladbám kapely, a fanoušci si jej hromadně prozpěvovali, nicméně to byla v podstatě jediná výjimka z jinak úchvatné energické taneční show, v níž parádní výkony nepředváděli pouze zpěváci, ale v podstatě celá kapela svou instrumentální virtuozitou a živostí. Spolu s radostí z hraní vtáhli celé obecenstvo do kouzelného světa moderně zaranžované funky rockově taneční hudby. Možná to bylo i prostředím, jaké samotná kapela ještě nikdy nezažila. Vše včetně scénických hraných a komických vsuvek Matěje Rupperta, kterými dokázal publikum rozesmát, přes jeho excelentní rozsahově až téměř neuvěřitelný hlas, stejně jako zpěv Terezy Černochové, který v některých pasážích svou barevností a jistotou ve vysokých tónech upomínal na Arethu Franklin a potvrdil, že patří skutečně mezi nejlepší české naživo zpívající zpěvačky, až po instrumentální provázanost s přesahem do elektronických nadpozemských zvukových koláží dvou klávesáků Romana Holého a Ondřeje Brouska. A také bravurní jistotu kytaristy Oldy Krejčovse, basáka Pavla Mrázka a bubeníka Martina Houdka. Vše do sebe zapadalo zcela organicky a ven z pódia se linula úchvatná hudba, která dokázala roztančit i skalní masívy obepínající vodní plochu, jež se v průběhu show až otřásaly a často nakláněly ze strany na stranu.
Kapele se navíc podařilo skvěle implementovat do svého koncertního bloku i čtyři nové písničky z alba, které zanedlouho vyjde pod názvem Když múzy mlčí, a všechny songy na něm budou poprvé v češtině. A bylo vidět, že skladby jako Homo Sovieticus, Príma rozvod či Ciao, ciao, ciao mají i v češtině hitový potenciál. Bez problému zapadly mezi ty anglicky zpívané, a co je důležitější – fanoušci si je již na koncertech prozpěvují, což bylo vidět i v lomu Velká Amerika.
Závěrečné přídavky v podání Kick the Stupid, vtipně zařazené verze písničky Ak nie si moja slovenského autora Vaša Patejdla, člena skupiny Elán, a poslední zcela očekávané My Friends jen potvrdily, že Monkey Business patří ke koncertním jistotám a stálicím na našem hudebním nebi a jakákoliv jejich show je opravdovým hudebně vizuálním zážitkem.